Son Haberler
Anasayfa » Deneme » Konuk Yazar Nazlıcan Kılınç – Sev(il)mek
Sev(il)mek

Konuk Yazar Nazlıcan Kılınç – Sev(il)mek

Sevmek mi, sevilmek mi? Bir yerde rastladım bu soruya. Aslında genel olarak takıldığımız bir şey. Cevap olarak çoğunluk sevilmek demişti gördüğümde. Ah yine her şey karşı taraftan beklenmiş. Sevilmek istiyoruz delicesine, peki sevebiliyor muyuz? Sevmenin sınırlarını zorluyor muyuz? Sevmek insana verilmiş çok büyük bir nimettir. Bir kalp düşünüyorum, o kalp bir ev olsun mesela. Bir şeyleri sevebilen insanın kalbini şöyle tasvir ediyorum. O ev, denizi gören kocaman bir balkona sahip. Sabahın serin rüzgârı o balkona açılan sürgülü kapıdan usulca eve giriyor, beni uyandırıyor. Bakıyorum ki bugün de nefesim beni terk etmemiş, gülümsüyorum. Balkonumda uçuşan kuşlar; onların cıvıltıları, uzaktan gelen dalga sesleri ama böyle sertçe vurmuyor kıyıya; severek geziniyor kumun üstünde. Ve yan tarafta bulunan parktan gelen o çocuk sesleri. İşte ben bir şeyi sevince kalbimde böyle bir düş yaşatıyorum. Sevilmekten öte bir şey şu sevmek. Sevince kalbi öyle güzel tasvir edebiliyorsun ki… Çünkü senin. Sevmek seninle ilgili, senden bir parça. Bu sevgi sadece bir bedeni sevmekle ilgili değil sadece. Bir kitabı, bir şarkıyı, bir kalemi belki bir bardağı bile… Nicesini. Bir şeyleri sevmek lazım önce. Bir nevresimi mesela. Çiçekli bir nevresimim var benim. Onunla uyuyunca o denizi gören kocaman balkonu olan eve öyle bir huzur doluyor ki. Çünkü seviyorum bir nevresimi bile. Sevmek böyledir işte. Huzurla çok güzel bir ilgisi var. Ve bir şair şöyle der “Öyle düzeltici öyle yerine getiriciydi sevmek,” işte öyle bir şey. Hadi siz de, siz de ne haliniz varsa sevin! Önce sevin, zaten sevilirsiniz güzel sevince. Çünkü sevilmek sevmenin içinde saklıdır…

Sevdiren şarkı: Şenay-Sev Kardeşim!

Hakkında Misafir

3 yorum

  1. Batıni

    Selam Nazlıcan. Farklı, doğru ve güzel bir bakış açısını anlatıyor eserin bana kalırsa. Bu bakımdan çok okunası bir metin olmuş, kalemine sağlık. Ayrıca eserini bizimle paylaştığın için de teşekkür ederim sana. Sağlıkla kal.

    • Selam! Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, bana ilk harfini öğrenmişte öğretmeni tarafından defterine yıldız atılmış bir çocuk gibi hissettirdi. Sevgiyle kalın!

  2. Batıni

    Selam Nazlıcan. Farklı, doğru ve güzel bir bakış açısını anlatıyor eserin bana kalırsa. Bu bakımdan çok hoş bir metin olmuş, kalemine sağlık. Ayrıca eserini bizimle paylaştığın için de teşekkür ederim sana. Sağlıkla kal.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*