Anasayfa » Amelie » “TUTSAK”

“TUTSAK”

Gül oyalı çemberin kenarından, pınarlarda çağlayan sulardan selam veren bir kitap var elimde.

Klasikleri okumadan başka kitaplar okunmamalı diyen üstatlara saygım sonsuz, ama bu kitap da bahçenin içinde belki en hassas güle dokunmuş. Üç karakter var, biri bir gazeteci, biri bir komando ve diğeri… Ah o diğeri de kardeş infazından kaçan tıp öğrencisi.

Her üçünü de birleştiren ortak bir nokta var, insan olmak. Kitabın arka sayfasındaki tanıtım yazısında şöyle bir kısım var:

“Bu kapıdan giren kişinin dininin, milliyetinin, ırkının veya parasının miktarının önemi yoktur. Sadece insan olduğu için saygı görür. Girerken bu özellikleri bırakamıyorsanız bu kapıdan girmeyiniz.”

Bu yazı, kitabın bir bölümünde bir gazete binasının girişine asılıyor, tabi öncesi de var bu yazının.

Genel olarak hikayesi, bizden, içimizden, “Bu yüzyılda bunlar oluyor mu hala!” dedirtse de, toplumun görmezden geldiği gerçekler. Kitaba başladığımda bir roman değil de gerçek bir olayı okur gibi okudum. Belki bulunduğum yer itibariyle daha hassas durumlar bunlar benim için. Bilemiyorum.

Kimi yerlerde hatalar göze çarpabilir, bazen gidişat üzerine de eklemeler yapılabilirdi diye düşünülebilir, ancak yine de Tayyar, Ayvaz ve Diyar’ın hikayelerini dinlemekten kendinizi alamıyorsunuz. En çok da Diyar’ı karşıma alıp “Başka bir yol hep vardır.” demeyi çok isterdim. Binlerce Diyar’ın olduğu bu ülkede, onlar için bir şeyler yapabilmek isterdim…

Kitap boyunca karakter üzerinden kendi düşüncelerini sorgulatan bir süreç söz konusu. Bazı yerde öfkelenip bazı yerde en aşırı savunucusu olduğunuz şey hakkında bile “Acaba?” derken buluyorsunuz kendinizi.

Kitap tanıtımlarını çok uzun yapmak pek hoşuma giden bir durum değil. Ümit Ercan “Tutsak”ta, kendi dili döndüğünce üç farklı dünyayı önümüze koymuş ve “Bir de buradan bakın.” demiş.

İyi ki de demiş…

Canım Diyar.

Adının güzelliğine hayran bırakan çiçek bahçelerin olsun…

Hakkında Amelie

Usagi. Amelie. Panda. Koza.

3 yorum

  1. Hoş bir yorumlama olmuş, kalemine sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*