Son Haberler
Anasayfa » Edebiyat » Minik Aslan Kedimiz
Minik Aslan Kedimiz

Minik Aslan Kedimiz

Koridordaki voltalarının ağırlığından anlaşılıyor daha bu evde zamanının epey uzun olacağı. Az gidip, uz gidip, tepeler aştığın yollardan bir türlü çıkışı bulamayışın seni bu eve prangalamış olmalı. Kapının altından gösterdiğin altın zincirinin ucundan tutup seni gıdıklasınlar isterdin belki de. Kapı usulca açıldığında zaman da uzar ve sen kaç volta daha eklerdin acaba? Pencereden vuran altın hüzmeler senin sahteliğini yüzüne vurur ve sen tam da karakterinin gereğini yapar, minik pençelerini bir aslanın postuna gizlenmiş gibi göğe kaldırırdın. Dişleri, kafanı önüne doğru uzatarak gösterir ve ejderhalığını kanıtlardın.

Gülerdik sana, en çok sana bu benzetmeleri yapan kızımıza. Şapşalsın, derdi sana. Yüzüne yoğurt kasesini boca eden bir çocuk masumluğu var sende. Koridor boyunca yanımızda yürüyüşün, düğün salonlarındaki gelinle damat seremonisini hatırlatırdı. Sen gelindin kesinlikle. Minik altın kuyruğunu dikleştirir ve usul usul, misafirleri selamlarcasına tebessümle ve en çok da gururla yürürdün. Patilerinin altında papatyalar.

Kızımın arkada kıkırdaması, senin de kimyanı bozar, onun bacaklarının arasında dolanmaya, üzerine tırmanmaya ve ona göreyse saçını çekmeye yeltenirdin. Salona girişimizi yaptığımızda hepimizi süzer ve bir garsonu andıran bakışlarınla oturduğumuz sandalyeleri gözlerinle çeker bizi oturttururdun. Adeta iki karpuzu sığdırabilecek gibi açtığın kollarınla baş köşedekinin kucağına kurulur ve muhabbetin yine önceliği olmanın keyfini mırıldandığın şarkınla ifade ederdin.

Kucağındaki kişiye sınırsız haklar verdiğinin farkındaydın da ondan mı her defasında başkasının kucağına otururdun bilmem. Ama kimi patilerinin altında okşayıp, sırtını dayadıysan o çay koymaz, kolunu masanın ucuna uzatmaz ve yemeğini ağırdan yerdi. Hayatı yaşamak seninle olan o vakitlere saklıydı. Bunu ancak sen bir gün kapının altından gösterdiğini altın zincirinin artık hareket etmediğinde anlayacaktık. Ve o gün ilk kez birinin evden gitmesine şahitlik edecek kızım için bambaşka bir hayatın başlangıcı olacaktı. Bir kedi anatomisinden, küçük bir kızın minik hayatındaki dev bir boşluğu doldurmaya çalışmasını öğrenecektik. Acı çekerek ve en çok da şahit ederek.

Hakkında özlem

Bileğinden sıyrılan balonun peşinden gitmekte...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*