Son Haberler
Anasayfa » Deneme » Suyun Öte Yakası Yandı

Suyun Öte Yakası Yandı

Ankara, 22 Eylül 2018

 

“Kıpkızıldı kan içinde!

Bir an içinde:

Gece kızıl, yer kızıl

Ev kızıl, fener kızıl

Kızıl, kızıl, kızıl!…”

Nazım Hikmet RAN

 

Mati yangını, YunanistanYüreğimi yakan yangın…

Bu yaz Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarındaki Mati Beldesi’nde çıkan yangında onlarca insan yanarak yaşamını yitirdi. Ansızın tüm beldeyi saran yangından kaçıp denize sığınan insanlar arkalarından bir yaşam bıraktı. O görüntüler yaşam boyu izleyenlerin zihninden ve gözlerinden asla silinemez.

Başkent Atina’nın Mati Beldesi’nde çıkan yangında, Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’un evi de yandı. Yunan basınında yer alan habere göre ünlü yönetmenin eşi, 2012 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını kaybeden Angelopoulos’un tüm belge, kitap ve gün ışığına çıkmamış tüm birikiminin evle birlikte yandığını söyledi. Yangının olduğu gün kızı ve torunuyla Mati’de bulunduklarını söyleyen Angelopoulos’un eşi, “Evim tamamen yandı. Eşimin kitapları, ona adanmış kitaplar, yazışmalar, tüm belgeler yandı.” dedi.

Bu sözlere inanılmaz üzüldüm…

Theo Angelopoulos’un eviKuşkusuz Mati’de çıkan yangında onlarca insanı kaybettik. Eşi demeç verdiği için sinema yönetmeninin yok olup giden arşivinden haberdar olduk. Bu yangın bana Çin gezimde duyduğum bir sözü anımsattı: Çin’de bir bilge kişi, bir entelektüel ya da bir yetişmiş insan öldüğünde Çinliler, “Bugün bir kütüphanemiz daha yandı,” diyor.

Yaz mevsiminde ülkemizde ve dünyada çıkan orman yangınları dünyanın oksijen depoları olduğu için yüreğimi de yakıyor. Bu yangınlara neden olan biraz da aymaz, duyarsız, akıl tutulması yaşayan insanların özensiz yaşam biçimlerinin doğaya yıkımıdır.

Geçenlerde bir televizyon programında dinlediğim yönetmen ve sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in anlattıkları bir sinema adamının arşivinin ne denli değerli olduğunu gösterdi.

Arşivler hazinelerimizdir… Arşiv kültürünün henüz yeterince gelişmediği ülkemizde ve dünyanın neresinde olursa olsun bu tür yangınlar yüreğimizi yakar. Kaldı ki bizde yangınlar sanatın her alanında hızla sürüyor…

O yangında yüreğimle birlikte; İstanbul’da tanıştığım Theo Angelopoulos’a imzaladığım Hüznün Coşkusu Altındağ kitabım da yandı…Hüznün Coşkusu Altındağ, Yaşar Seyman

Hakkında Yaşar Şeyman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*