Anasayfa » Filmlere Dair » Infinity War’a 1 Hafta Kala: Thanos Kimdir?
Infinity war thanos kimdir?

Infinity War’a 1 Hafta Kala: Thanos Kimdir?

Bu yazımda; Marvel’in on yıldır beklenen büyük filmi Infinity War’a çok az bir süre kala, evrenin ve Yenilmezler’in en büyük tehdidi Thanos’u işleyeceğim.

Jim Starlin ve Mike Friedrich tarafından yaratılmış olan bu karakter, ilk kez 1973’te okuyuculara sunuldu.

Satürn’ün uydusu Titan’da çirkin ve kardeşi Eros’tan farklı doğan Thanos, çocukluğu boyunca ezilmiştir ve bunun yarattığı büyük travmalara sahiptir. 20 yaşına dek kendini çok fazla geliştirerek, evden ayrılmıştır. Birçok gezegende savaşmış, en son kendi gezegeni Titan’a büyük bir orduyla gelerek ailesi dahil herkesi yok etmiştir.

446 kilogram ağırlığında olan uzaylı mutantımız, ölümsüz olmasının yanı sıra tek bir el şıklatmasıyla bir gezegeni yok edebilecek güce sahiptir. Zihin kontrolüyle bağlı olduğu sandalyesinde gelişmiş telepati yeteneğiyle istediği yere ışınlanabilir ve yine bu yeteneğiyle istediği kişiyi kendi tarafına çekebilir. Bunların dışında üstün bir zekâsı vardır. Felsefeye ve mistik güçlere de oldukça hakimdir. Neredeyse yüz milyon kişinin ölümüne sebep olan Thanos, tüm gezegenlerin sahibi olma ve herkesi öldürmek konusunda takıntılıdır. Besine ihtiyacı yoktur, etrafındaki kozmik enerjiyle yeterli besini sağlayabilir.

En büyük aşkı: DEATH

Thanos tüm hayatını Death’e karşılıksız bir aşk besleyerek geçirmiştir. Ancak ondan beklediğini bir türlü alamamıştır. Sonsuzluk taşlarına sahip olmak istemesinin sebebi ise; büyük bir katliam yaratıp Death’i mutlu etmektir.

Peki Sonsuzluk Taşları Neydi?

Önceki yazılarımda bahsettiğim gibi Marvel Evreni’nde 6 önemli taş var. Bunlar; Zaman, Güç, Gerçeklik, Uzay, Zihin ve Ruh taşları. Bu taşlara sahip olan kişiler sizin de tahmin edeceğiniz gibi büyük bir güce ve farklı alanlarda yeteneklere sahip oluyor. Evrende etki-tepki yoluyla art arda ortaya çıkan bu taşlar, tek bir kişinin taşıyamayacağı kadar güçlüdür. Nitekim bunun örneğini Guardians of Galaxy filminde görmüştük. Infinity War’da ise Thanos’un bu taşların peşinde düştüğünü ve ele geçirmek için Black Order adındaki ordusuyla verdiği büyük savaşları izleyeceğiz. Ancak şunu da unutmamak gerekir; Infinity War filmi 1 ve 2 olarak iki bölüme ayrılmış durumda, bu da demek oluyor ki savaşın sonucunu 2019’da vizyona girecek olan Infinity War Part 2 filminde göreceğiz.

Thanos’un zayıf yönleri nelerdir ve nasıl yenilir?

Evrenin en güçlü kötüsü olan Thanos’u yenmek çok zor olsa da imkânsız değil. Daha önce Drax’ın yumruğuyla kalbi sökülmüş ancak Death sayesinde yeniden diriltilmiştir. En büyük zayıflıkları kibri ve ailesi olan Thanos, Avengers’ı hafife alması ve çok sevdiği kızı Gamora’nın karşı tarafta yer alması, çok zor olsa da Thanos’u alt edebilecek etkenler arasında sayabiliriz. Iron Man, Captain America, Hulk, Vision, Doktor Stange ve Scarlet Wich’i Thanos’a karşı en güçlü karakterler arasında sayabiliriz.

Dipnot: Marvel’in yaptığı açıklamaya göre ne yazık ki bu filmde karakterlerimizden bazılarına veda edeceğiz. Kim olduğu kesin olmasa da Iron Man ve Captain America listenin başındaki isimler. Bekleyip, göreceğiz.

Hakkında Zeynep Çelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*