Anasayfa » Batıni » Günaydın İnsan
Günaydın İnsan

Günaydın İnsan

Mükemmeliyet mi? Kalabalık geçen gecelerine bir yalan daha mı sığdırdın? Sence de mükemmel olabilmeyi sanmak, kusursuzu aramak kendi ruhuna bir yalan mühürlemek demek değil mi? Bu yalanla yaşamak hayatla oldukça çelişkili. Zira hayat bir sınav kâğıdı, kolay soruların yüzünü göstermediği.

Sorunumuz olumsuzluklar değil. Sorunumuz gözlerimize manzara ettiğimiz dertler değil. Sorunumuz geceleri sevmek değil. Sorunumuz; nefes almak dışındaki diğer işlevlerini ömrümüze süremediğimiz hayatın kolay olmadığını bilmek istememek. Bizi buraya attıktan sonra kimse ardımızdan haykırmadı buraların kolay bir serüven olduğunu. Ve kimse sahip çıkmıyor bize bizden başka. Ağlamanın çare olduğunu düşünen varsa içimizde, okyanusları kıskandırmaya devam etsin bir köşede gözlerinden akanlarla. Gerekirse o klişeleşen “Hepsi geçecek.” cümlesine aldansın. Geçmeyecek… Çünkü geçmesi için senin yaptığın tek şey beklemek. Zamana teslim, gönlüne küs kalmak senin hayatın. Emek vermeden hayattan öç alamazsın, bilmeni istiyorum. Bilmen de doyurmaz beni. Biraz da anlamaya çalış. Sabahları bulan iç çekişlerini hatırla. Ya da kaç bardak kahveyle akşamlarını ıslattığını… Ağlamak gerekiyorsa bir şeyler uğruna; ayağa kalkmayı hiç aklına getirmeyen sana ağla. Bu hayatın ipini tutmadan kendini kukla edip ipini de zamana teslim eden bizlere ağla. Veya her şeyin kusursuz olmasını bekleyen dayanaksız fikirlere…

Güzel bir aldanıştı bizimkisi. Hiç var olmayanları beklemek. Kusursuz bir hayat, kusursuz bir gece… Kabulleniş yaşamadı belki hiç gönlümüz. Ama en azından bir çaba vesilesiyle işler değişir. Kusursuz olmasa da kusursuza yakın olabilir hayat. Sen kendi ömrünü yonttukça, sabahlara tıka basa umut doldurup doyurdukça artık daha rahat nefes alabilirsin. Zira inanmak umuttur, hayal olarak kalacağını bildiklerine. O vakit iplerini teslim ettiğin zamandan geri al. Ve sabah uyandığında kukla değil, insan olduğunu fısılda aynaya.

Hakkında Batıni

Her şeyi gördüm, en çok da göremediğimi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*