Son Haberler
Anasayfa » antropolog » Düzensiz Müzik İşleri: Hard Rock Müzik Listesi feat. Hakan Mutlu
müzik işleri

Düzensiz Müzik İşleri: Hard Rock Müzik Listesi feat. Hakan Mutlu

Korsan Edebiyat takipçileri, hepinize merhaba! Düzensiz müzik işlerinin bu bölümünde kıymetli seçimleriyle Hakan Mutlu da listemize katkıda bulunacak. Yeni konseptimizi umarız beğenirsiniz, bundan böyle bazı arkadaşlarımızla birlikte oluşturacağımız listeleri sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz çok uzatmadan listeye geçelim.

Benim Seçimlerim:

1- Rhino Bucket – Beg For Your Love

Buram buram ACDC kokan bir grup Rhino Bucket. Beg For Your Love’da da beşinci viteste müzik yapmaya devam ediyorlar!

 2- The Bourgeois – Designer Genes

Daha ağır tempoda olsa da oldukça sert bir şarkı Designer Genes. The Bourgeois bu şarkısıyla kulakta güzel bir tat bırakıyor.

3- Slaughter – Fly to the Angels

Slaughter’dan bol bol vites değişimi içeren bir şarkı.

4- Firehouse – Love of a Lifetime

Firehouse’un kalpleri ve kulakları kazandığı şarkılardan. Özellikle gitarları harikuladedir.

5- Velvet Revolver – Slither

Velvet Revolver harikulade bir süper gruptu. Fall to Pieces büyük ihtimalle onlarca yıl sonra da dinlenecek parçalardan. Gerek stüdyo versiyonu gerek canlı performanslardaki icraları o kadar güzeldi ki, Velvet Revolver’ı benim için unutulmaz gruplardan yaptı. Grubun pek bilinmese de Loving the Alien gibi hoş bir şarkısı da vardır. Bütün bunlar bir yana, Slither nispeten hak ettiği ilgiyi görmüştü. Bu vesileyle de Scott Weiland’ı anmış olalım. Özlüyoruz.

6- Theory of a Deadman – Hate My Life

Burada biraz soluklanalım… Theory of a Deadman pek de haz edilmeyen gruplardan. Çok fazla Nickelback olduklarından, onlar varken -ve zaten pek sevilmiyorken- Theory of a Deadman’e hiç ihtiyaç olmadığından bahseden insanların sayısı pek de az değil. Bütün bunlar bir yana, grubun kendini dinleten bir yanı var. Şarkı on yaşında, dolayısıyla güzel günleri hatırlatan şarkılardan. Bir şey onuncu yılını devirdiyse, sıklıkla bize güzel şeyleri hatırlattığı için de seviyoruz. Ancak bu şarkıda sevilecek çok şey var, öncelikle kendisi güzel. Yolda yürürken dinleyebileceğiniz, güzel şarkılardan. Üstelik video klibi de oldukça hoş, sözleri de “marş” olabilecek türden.

7- The Faces – Stay With Me

Böyle güzel bir listede, neden yetmişli yıllara gitmiyoruz ki? The Faces ülkemizde pek de el üzerinde tutulan bir grup değil, bunun nedeni kısa süreli bir bir aradalık yaşamış olmaları olabilir. Üç seneye birbirinden güzel dört albüm sıkıştırmış, sonrasında da tekrar birleşip yeni bir albüm çıkarmamış olsalar da pek iz bırakamadılar. İz bırakmadılar demek yanlış olabilir, grubun üyelerinden biri de efsanevi Ronnie Wood idi. Ronnie daha sonra uzun yıllar The Rolling Stones ile kulaklarımızın pasını sildi ve müzik tarihine adını altın harflerle yazdı. Kim bilir, Faces daha uzun ömürlü olsa belki de The Rolling Stones’un yerinde onlar olabilirdi…

Hakan’ın Seçimleri:

1- Tijuana Bibles – Wild River

İskoçya merkezli bilinmekten de öte oldukça yerel kalmış başarılı birkaç parçası olan Tijuana Bibles’in içinde blues esintileri de olan yine başarılı bir parçası.

2- Black River – Lucky In Hell

Hatırlamaya çalışıyorum bulamıyorum. Ben hakikatten nereden nasıl araştırdım da buldum bu Polonyalı grubu bilmiyorum. Çok da dinlemedim zaten ancak bu şarkısı en azından kulağıma bir yerden çalınmış ve ben de oldukça beğenmiş olacağım ki hala aklımda. Kendisi de yer bulsun bu listede.

3- Rise Against – Dancing For Rain

Tabii ki bir Rise Against The Machine kadar olmasa da protest duruşları ve çokça da isimlerinden dolayı hep RATM ile karıştırırdım Rise Against’i. Neyse ki geride kaldı o günler.

4- Poets Of The Fall – Psychosis

Konu Poets Of The Fall’a geldiğinde bilen herkes sanırım ki Max Payne oyununda çalan “Late Goodbye” şarkısı ile tanımıştır kendilerini. Çok nadiren sert şarkılar yapsalar da Psychosis ‘in onlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

5- Stone Sour – Taciturn

Geldik listenin belki de en bilinen grubuna. Stone Sour çoğu kişinin tanıyış şekliyle Slipknot’ın solisti olan Corey Taylor’ın o muazzam sesinin gerçekten hakkını verdiği grup ve şarkısına. Şimdi doğruya doğru Stone Sour o kadar da kıyıda köşede kalmış bir grup değil hatta baya da bilinir ama en sağlam grupların bile köşede kalmış şarkıları olur ya, bu da öyle.

6- Haletorm – Love Bites So Do I

Sırada vokali çok güçlü olan bir grup var. Hatta öyle ki gelmiş geçmiş en güçlü kadın vokaller arasında gösteriliyor son zamanlarda. Ben bilirkişi değilim o yüzden bir iddiam yok ama güçlü olduğu gün gibi ortada.

7- Seether – I’ve Got You Under My Skin

Geldik bu listedeki kişisel favorime. Diğerlerini de çok severim ancak bu biraz farklı, bende hikayesi var çünkü. Şarkı için konuşmak gerekirse. Grubun kendi şarkısı değil bu, alakası bile yok hatta. Şarkının aslı Frank Sinatra’ya ait. Ama son dönemde cover işlerine yoğunluk vermiş olan Seether bu şarkının hakkını sonuna kadar vermiş; hatta benim için orijinalinden çok daha önde, şarkı bir anlam kazanmış, kendi kimliğini bulmuş diyebilirim. Şarkının sözlerine bakıyorsun mesela diyor ki; “Seni tenimin altına, kalbimin derinliklerine sakladım. O kadar derine ki artık benim bir parçam oldun” Çok acayip sözler bunlar ama baktığın zaman Sinatra amca bunları güle oynaya söylüyor. Çağ farkı vesaire anlarım ama anlamam. Olmaz, kesinlikle olmaz! Sen bu sözleri yazıp etrafa çiçek böcek dağıta dağıta söyleyemezsin, olmaz. Bak Shaun Morgan’a yüreğimizi parçalıyor, o yüzden diyorum şarkı kendi kimliğini bulmuş diye.

Listemizin sonuna geldik arkadaşlar. Korsan Edebiyat’la kalın, sevgiyle kalın, müzikle kalın, hoşça kalın!

Hakan Mutlu Twitter:   
Hakan Mutlu Instagram: https://www.instagram.com/jwafro/
Batuhan Ezgü Twitter:   

Hakkında antropolog

antropolog
15 Mart 1995, Ankara. Beytepe İlköğretim Okulu, Karakusunlar İ.M.K.B. Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü. https://twitter.com/saykodelikdesik https://www.facebook.com/batuhanezgu95

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*