Son Haberler
Anasayfa » antropolog » Düzensiz Müzik İşleri: Postmodern Zamanlarda Bir Post-Punk Müzik Listesi feat. Onur Bayrakçeken
Post-Punk Müzik Listesi

Düzensiz Müzik İşleri: Postmodern Zamanlarda Bir Post-Punk Müzik Listesi feat. Onur Bayrakçeken

Düzensiz müzik işleri serisi, “Talihsiz Serüvenler Dizisi” ne kadar adını hak ediyorsa, o kadar ediyor olsa gerek. Bazen aylarca liste yapmıyoruz, bazen de bir aya iki liste sığdırıyoruz. Müzik gerçekten güzel şey, türler ve alt türler de çok. Bu sefer post-punk türünün nabzını işin ustası Onur Bayrakçelen ile tuttuk. Bu sefer beni konuk gibi düşünün, çünkü Onur’u işin membasında bulduk. Çok caz yapmadan listeye ve şarkılara geçelim, çünkü bu bir post-punk listesi. (Müzik türü esprisi yapıldı. Komedyenlik bunu gerektirir…)

Benim Seçimlerim

Sad Lovers & Giants – 50:50

Saksafonun ve post-punk’ın buluştuğu bu şarkı, 1984 senesinde dinleyicilerin kulağına ilk kez yolculuğa çıktı. 30 yaşını devirdi ve hala dinleniyor, hala güzel.

Josef K – The Missionary

Tek albüm, mükemmel bir şarkı, 1980’ler, hain gitarlar, İskoçya ve kaliteli müzik…

Minutemen – King of the Hill

Madem seksenlerden başladık, neden seksenlerden devam etmiyoruz ki? Minutemen eğer post-punk’tan bahsediyorsak, zamanın atlanan, pek de hakkı verilmemiş gruplarından.

The Sound – Missiles

Seksenlerden ve dikkatlerden kaçan bir parça daha.

Boys Next Door – Shivers

O bir kuş! Hayır o bir uçak! Hayır, o Nick Cave! Hem de çok genç… Nick Cave, oldukça sakin bir şarkı, müthiş şarkı sözleri, gençlik ve duygusallık. Boys Next Door iyi bir post-punk grubuydu, Shivers de harikulade bir şarkı.

Onur’un Seçimleri

Pere Ubu – Modern Dance

1975 yılında ABD’de, Ohio’da kurulan Pere Ubu zaman içinde sayısız eleman değiştirmiş bir gruptur, ama bir adam hiç gitmemiştir: David Thomas – ki kendisi Pere Ubu’nun kurucularındandır. Biraz endüstri, biraz dans, biraz çağdaş sanat: Pere Ubu, işte budur! Grubun 1978 tarihli The Modern Dance albümü, bugün post-punk tarihinin klasikleri arasında sayılıyor.

Pylon – Feast On My Heart

Vanessa Ellison’ın bu şarkıdaki tükürür gibi vokaline bayılıyorum! Bu şarkı: “Feast On My Heart”. ABD’li post-punk topluluğu Pylon’ın ilk albümü Gyrate’nin A yüzündeki ikinci parça. Grubun özellikle ilk iki stüdyo albümü (ki hepi topu üç stüdyo albümleri var zaten) post-punk namına Birleşik Devletler’den çıkan en kan kaynatan işlerden!

Au Pairs – Headache For Michelle

Post-punk dediniz mi yolunuzun İngiltere’ye düşmemesi imkansız… Au Pairs da 1978 yılında Brimingham’da kurulmuş bir İngiliz post-punk topluluğu. Ömrü çok uzun değil: ’83 yılında dağılmışlar, bununla beraber yayınladıkları iki stüdyo albümü de post-punk klasikleri arasında sayılır. “Headache For Michelle” de 1981 tarihli ilk albümlerinden bir parça. Şarkının neyi anlattığı yoruma açık – ama Michelle’den ve ağrıyan başından bahsettiği kesin!

Električni Orgazam – Zuto

Mevzu post-punk ve new wave oldu mu eski Yugoslavya saklı bir cennettir! Električni Orgazam, o cennettin en güzel meyvelerinden. Grup 1980 yılında Belgrad’da kurulmuş; şayet yolunuz Belgrad plakçılarına ya da punkçıların takıldığı bir mekana düşerse Električni Orgazam’a hâlâ esaslı bir saygı duyulduğuna tanık olabilirsiniz. Zuto, grubun 1982 tarihli Lišće Prekriva Lisabon albümünden bir parça. Synthesizer kullanımı hemen hemen tüm erken dönem Električni Orgazam işlerinde olduğu gibi şahane. Erken dönem dedim, çünkü Električni Orgazam bir zaman sonra üzücü bir şekilde sıradan bir rock grubuna dönüşüyor. O yüzden mümkün mertebe ilk albümlerinde dolaşmak lazım!

Chrisma – Aurora B.

İtalya genelde opera, klasik müzik, pop, caz gibi müzik türleriyle meşhur olsa da Çizme’nin bir kara yanı da vardır! Post-punk’ın hemen her alt-tarzı 70’lerden bu yana İtalyan müziğinde kendine yer bulmuştur – hâlâ da bulmakta. Chrisma, İtalya’nın en önemli new-wave gruplarından: 1976’da kurulmuş, işbu şarkıdan fark edebileceğiniz üzere birkaç yıl içinde tarzını synth-pop’a doğru kaydırmış. Grup, 2015 yılına kadar müzik yapmayı sürdürmüş. Ne zaman ki kurucu ikilisinden Maurizio Arcieri ölmüş, Chrisma da dağılmış.

Evet, liste bu kadar arkadaşlar. Umarız paylaştığımız şarkıları beğenirsiniz ve arşivlerinize katkımız olur. Müzikle kalın, bizi takipte kalın, hoşça kalın!

Onur Bayrakçeken Twitter: https://twitter.com/honorflagraiser

Hakkında antropolog

antropolog
15 Mart 1995, Ankara. Beytepe İlköğretim Okulu, Karakusunlar İ.M.K.B. Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü. https://twitter.com/saykodelikdesik https://www.facebook.com/batuhanezgu95

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*