Anasayfa » Filmlere Dair » Thor Kimdir?

Thor Kimdir?

Bu yazımda Asgardlı Şimşek Tanrısı, irade ve kararlılığın temsili Thor Odinson’u işleyeceğim.

İlk görünümü 1962 yılının ağustos ayına dayanan bu karakterimiz; Stan Lee, Jack Kirby ve Larry Lieber tarafında yaratılmıştır. İskandinav mitolojisine oldukça ilgili olan Stan Lee, Hulk’un gücüne eşdeğer bir karakter yaratmak istemiş ve böylece ortaya Thor çıkmıştır. Ne kadar iyi bir seçim olduğunu zaten Thor: Ragnarok filminde de görmüş bulunduk.

Thor, İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda gelişmiş savaşçı yetenekleri ve Mjölnir adında bir çekici vardır. Babası Odin; bu çekici metal işçiliğinde usta olan iki cüceye yaptırmıştır. Ancak çekicin yapımı sırasında Loki, sinek kılığına bürünmüş ve cücelerden birinin göz kapağını ısırmıştır. Kanı silmek için işi yarıda bırakınca çekiç olması gerekenden daha kısa kalmıştır. Fakat çekicin bu hali; çekice, atıldığında sahibine geri gelen ve hedefini asla şaşmamasını sağlayan muhteşem özellikler kazandırmıştır. Thor sahip olduğu gücünü büyük ölçüde Mjölnir’e borçludur. Ve bu çekicin en büyük özelliği onu kaldırabilmeniz için ona layık olmanız gerektiğidir. Captain America’nın bu çekici yerinden oynatabildiğini dipnot olarak ekleyebiliriz. Bu güçlerinin yanında tanrı olmasına rağmen ölümsüz olmayan Thor, Idunn’un altın elmasını yediği için uzun ömürlüdür. Şimşek Tanrısı olduğu için bir fırtınanın yapabildiği her şeyi yapabilir, yıldırım, yağmur, kar ve rüzgâra sebep olabilir.

Diğer Kimlikleri Neler?

Asgard’ın başına geçtikten sonra oldukça kibirlenen Thor’u cezalandırmak için, babası Odin hafızasını silerek onu dünyaya göndermiştir. Dünyada tıp öğrencisi olarak hayatını devam ettiren Thor, Donald Blake adını almıştır. Daha sonra hafızası yerine gelmiş hayatını hem Thor hem Donald olarak devam ettirmiştir. Ancak bu durumu Marvel Sinematik Evreni’nde biraz daha farklı gördük. Asgard’ın başına henüz geçmek üzereyken kibirlenerek babasına kafa tutan Thor, yine Odin tarafından çekici ve güçleri elinden alınarak dünyaya gönderilmiştir. Hafızası yerindedir ama tabii kimse onun tanrı olduğuna inanmaz. S.H.I.E.L.D. tarafından esir alınır ve Jane Foster onu almaya geldiğinde aslında Thor’un Donald Blake adında bir doktor olduğunu söyler ve sahte bir kimlik gösterir. Burada da çizgi romana bir göz kırpıldığını söyleyebiliriz.

Bunun dışında Sigurd Jarlson ve Jake Olson adında iki sahte kimliği daha vardır. Ve Spider-Man tarafından Sarışın lakabı takılmıştır.

En Büyük Düşmanı Kardeşi: LOKİ

İlk kez 1949 yılında Venus #6’da, başlıca kötü karakter olarak görülmüştür. Hem çizgi romanda hem sinematik evrende çok büyük bir konuma sahip olan Fesatlık Tanrısı Loki, Thor’un üvey kardeşidir. Her zaman Thor’u kıskanmış ve onu bitirmek için elinden geleni yapmıştır. Asıl babası ise Buz Devi Laufey’dir. Küçükken onu terk edip gitmiş, Odin ise onu evlatlık edinmiştir. En büyük hayali Asgard’ın mutlak sahibi olmaktır. İnanılmaz bir zekaya ve kurnazlığa sahiptir. Astral yansıtma, şekil değiştirme ve boyutlar arası seyahat etme gibi yetenekleri vardır. Aynı zamanda sihir ve illüzyon ustasıdır. Sinematik evrende Tom Hiddleston tarafından canlandırılmaktadır.

 

Kadın Thor: Jane Foster

Thor’un biricik sevgilisi Jane Foster’in meme kanseri geçirdiği bir dönem, Thor’un savaşlardan dolayı iyice güçsüz düşmesiyle Foster Mjölnir’i kaldırarak yeni Şimşek Tanrıçası olur.

 

Marvel Sinematik Evreni’nde THOR

Toplamda bireysel olarak üç filmi bulunan Thor’un ilk filmi en kötü Marvel filmi olarak değerlendirilirken, son filmi Ragnarok en iyi filmler arasında listenin başını çekmektedir. Chris Hemsworth tarafından canlandırılmaktadır. Marvel artık bireysel bir Thor filminin gelmeyeceğini duyursa da Ragnoruk’un büyük hasılatından sonra işlerin değişeceği öngörülüyor.

thor

Hakkında Zeynep Çelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*