Anasayfa » Edebiyat » Konuk Şair Mert TAHTA – Eziyetli

Konuk Şair Mert TAHTA – Eziyetli

Geçmeyen kalp ağrıları

Denize karşı aşk manzarası

Dinmeyen elmacık damlaları

 

Söyle ne diye gidersin

Söyle ne diye eziyetlisin

 

Yangınlarda vakit vakit

Kalmıyor dilde gram takat

Kovaladıkça beni hayat

 

Söyle ne diye gidersin

Söyle ne diye eziyetlisin

 

Sorma utangaç dingin halsiz

Bırakmadıkça ardına tek iz

Yeşertir ağaçları dururuz

 

Söyle ne diye gidersin

Söyle ne diye eziyetlisin

 

Sen nefes almanın dengisin

Güldükçe doğuyor güneşin

Bülbül kesilir duyduğunda sesin

 

Söyle ne diye gidersin

Söyle ne diye eziyetlisin

Hakkında Misafir

3 yorum

 1. Selam Mert. Öncelikle eserini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Ben de uzun zamandan beri şiir yazan biriyim. Bu konuda çok iyi olmasam da sana bazı şeyleri dile getirmek istiyorum. Önem vermek sana kalmış, saygı duyarım.
  Öncelikle kendine şunu sor: ”Şiir yazmaya başladığımda kafiye kurmak için aklım beni zorluyor mu” ya da ”Kafiye olsun diye mi şiir yazıyorum” Bu iki soru senin için önemli olmalı diye düşünüyorum. Evet kafiye önemlidir aslında. Şiire güzellik katar. Ama daha da mühim olanı var bence şiir hususunda, o da şu ki; kafiye bir şiire yakışan en güzel süs iken şiire kelimelerle katılan anlam ise en özel süstür. Yani şiire kazandırdığın anlamdır onu özel kılan. Ve bu konuda bir lafım vardı benim naçizane: ”Kafiye için şiir yazanların duyguları kötürümdür.” Lütfen üstüne alınma, sadece ne demek istediğimi kavramanı rica ediyorum. 🙂 Bunların sadece benim düşüncelerim olduğunu unutmayalım.
  Eserinle ilgili tam olarak ayrıntılı yorum yapmak istemedim. Şimdilik bu kadarı yeterlidir diye düşündüm. Kalemine sağlık ve kendine iyi bak. ^^

  • Öncelikle şahsi düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
   Şiir yazarken temel kaygım şiirde kafiye kurmak olmadı hiçbir zaman. Eleştrinizi okuduktan sonra değişik şiirlerimi bir kere daha göz gezdirdim.
   Şiirde amacım vermek istediğim duyguyu yazıya dökmek ve edebıyatın bize sağladığı sonsuz sanattan yararlanmak oldu. Bu anlamda kurmak istediğim şiir süs kaygısından çok duygu kaygısı oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*