Son Haberler
Anasayfa » Ali Can » Emre Varışlı – Vahşi Sıradan
Emre Varışlı - Vahşi Sıradan

Emre Varışlı – Vahşi Sıradan

 “Diye Bir Şey Bilmiyorum” ve “Bir Günahkarın Bilmesi Gerekenler” adlı kitaplarının ardından, geçtiğimiz haftalarda 6:45 etiketiyle yeniden karşımıza çıkan Emre Varışlı’nın “Vahşi Sıradan”ı toplum tarafından gözlerimize çekilen bandı, kapak fotoğrafının aksine yazarın kendi elleriyle sökülüp atılıyor.

“Vahşi Sıradan” bize, kentli ailelerin çocuklarının fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete sıkışmışlığını Anadolu kültürü tadında yer yer gerçekliğe dayanarak, yer yer ise fantastik kurgu içerisinde anlatmaktadır. Yaşam ve ölüm arasındaki çizginin tam ortasından şöyle sesleniyor:

Hiçlik kendini var eder. Plazalar olarak, bitkiler olarak, bebekler olarak, kesimhaneler olarak, rent-boylar olarak, polisler olarak, asfaltlar olarak, nereden geldik? sorusu olarak, -fotoğraflar iki kere hiçliktir-, patoloji olarak, simple past tense olarak, hetero evlilik olarak, mitomani olarak, yer çekimi olarak, his ve hissizlik olarak, nüfus memuru olarak, diyanet işleri olarak, bitkilere su veren biri olarak.

Toplumlar yüzyıllardır neyi görmek istediyse çocuğa henüz erken yaşta empoze ederek, onu bir ağın içerisine alıp, o ağı çözmesini engellemek için her yola başvurmuştur. “Vahşi Sıradan”da ise bu, aile diktasını, kültür diktasını, aşk diktasını, cinsellik diktasını, mahalle diktasını, komşu diktasını, okul diktasını, kimlik diktasını, devlet diktasını verilen mücadele sonucunda yıkan ve bedel ödeyen çocukların yeniden varoluşlarını/doğuşlarını yine aynı diktanın içerisinde hiçbir kimliğe, hiçbir bayrağa, hiçbir kültüre, hiçbir dile ve hiçbir dine bağlı kalmadan kocaman bir sahne üzerinde değil de kocaman bir meydanın ortasında kutlamasıdır.

Kitabı henüz edinmeyen varsa, hem Kadıköy 6:45’ten, hem de internet üzerindeki kitap satış sitelerinden edinebilirler. 🙂

Hakkında ali can

yazar (eva, geldiler)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*