Son Haberler
Anasayfa » Filmlere Dair » Hulk Kimdir?

Hulk Kimdir?

Bu yazımda Marvel evreninin en sinirli karakteri Hulk, gerçek ismiyle Dr. Bruce Banner’i işleyeceğim.

Stan Lee ve Jack Kirby tarafından oluşturulan Hulk, ilk kez 1962’de okuyuculara sunulmuştur. İlk sunulduğunda gri olan Hulk, baskıdaki zorlanmadan ötürü diğer sayılarda yeşil renge çevrilmiştir. Küçüklüğünde babasının Bruce’a enjekte ettiği farklı yaşam formlarının DNA’sının yüklemesi Hulk’a dönüşme sürecinin ilk adımı olmuştur. Sonrasında bir deney esnasında çok fazla gama ışınına maruz kalmasıyla Dr. Bruce Banner yeşil deve dönüşmüştür.

Aşırı derecede sinirlendiğinde, heyecanlandığında veya hayatının tehlikede olduğu anlarda Bruce’ın içinden çıkan Hulk’un, bilinenin aksine gücü sınırsız değildir. Öfkelendikçe artan bir gücü vardır. Boyu 2,40 cm kilosu 635 kg olan yeşil devimiz, ellerini çırptığında sonik bir patlama yaratabilecek bir güce sahiptir. Bunların yanında kendi kendine iyileşebilir bir derisi ve inanılmaz bir zıplama yeteneği de mevcut. Süper dayanıklı olan Hulk bir savaşta aynı anda; napalm bombası, fil tüfeği, şarbon virüsü taşıyan el bombaları, 40 bin voltluk fişekler atan bir pompalı tüfeğe göğüs gererek gözünü bile kırpmamıştır. Aynı zamanda Molecule Man’in Hulk’a fırlattığı 150.000.000.000 ağırlığında olan dağı yakalayarak süper gücünü kanıtlamıştır.

1977 yılında ABD de Incredible Hulk adıyla 5 sezon 82 bölüm olarak televizyon dizisi yayınlanmış; başrolünde dünya vücut şampiyonu Lou Ferrigno oynamıştır. 2003 yılında The Hulk adlı film yapılmıştır. Bu Hulk’un ilk sinema filmidir. Ang Lee’nin yönettiği filmde; Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliot, Nick Nolte, Josh Lucas rol almıştır. 2008 yılında The Incredible Hulk adlı film yapılmıştır. Kadrosu ve konusu değişen filmi Louis Leterrier yönetmiş, Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt rol almıştır. 2009 yılında “Hulk Vs” adlı Hulk ile Thor ve Hulk ile Wolverine’in karşı karşıya geldiği bir çizgi film bulunmaktadır. 2012 yılında Yenilmezler adlı film 6 süper kahramanı birleştirdi. Bunlar; Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor, Hulk, Şahingöz ve Black Widow (Kara Dul)’dur. Bu filmde Bruce Banner (Hulk) rolünü Mark Ruffalo oynamıştır. 2015 yapımı Yenilmezler 2: Ultron Çağı filminde de Mark Ruffalo tarafından canlandırılmıştır. 2017 yapımı Thor: Ragnarok filminde Mark Ruffalo tarafından canlandırılmıştır. 2018-2019 yapımı Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı: Bölüm 1- Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı: Bölüm 2 filminde Mark Ruffalo tarafından canlandırılmıştır.

Hulk’un düşmanları ise; Leader, Abomintaion ve Rhino’dur.

Hakkında Zeynep Çelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*