Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Genç Kadının Büyük Başarısı
Canan Dağdeviren

Genç Kadının Büyük Başarısı

Ülkemizde ve dünyada halen daha tüm alanlarda olduğu gibi bilim dünyasında da erkek hegemonyasını iliklerimize kadar hissederken güzel bir haberle karşılaştık. Yrd. Doç. Dr. Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi, Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk oldu.

Henüz 33 yaşında olan Canan Dağdeviren, Amerika’da yayımlanan dünyanın en prestijli dergilerinden Forbes’un “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesinde yer aldı. Bilim hayatına yeni bir başarı ile devam eden Dağdeviren, nanoteknoloji ve malzeme bilimi üzerine çalışmalarıyla MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde de mucit olarak yer buldu.

Canan DAĞDEVİREN Kimdir?

Canan Dağdeviren 4 Mayıs 1985’te, İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Kocaeli’nde yaptı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı. Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yaptı. Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan, giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Tüm bu başarıların yanı sıra, Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer aldı.

Kendisi bilime olan merakında iki dönüm noktası olduğunu belirtiyor. Bunlardan ilki babasının kendisine “Marie Curie” hakkında hediye ettiği bir kitap; ikinci ise Erdal İnönü’den bizzat aldığı “Anılar ve Düşünceler” adlı eser. Özellikle Erdal İnönü ile tanışmasının lisedeki alan seçiminde etkili olduğunu ifade etti. Ayrıca motivasyonun düşük olduğu zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham aldığını da bir demecinde açıklamıştı.

Kendisine bilim dünyasında başarılarının devamını diliyor ve göstermiş olduğu başarılarından ötürü de kutluyoruz.

Hakkında Zeynep Çelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*