Son Haberler
Anasayfa » Edebiyat » Feridun Andaç – Genç Meslektaşıma Mektuplar:(19)

Feridun Andaç – Genç Meslektaşıma Mektuplar:(19)

 İNSANIN KENDİNDEN GİTMESİ

Alemdağ , 24Kasım 2017

Sevgili Kalemdaşım;

Bakmayın “yuva”ya döndüğüme, birkaç gün sonra gene yolculuğa çıkacağım. Bu git-geller içinde size yazmayı ihmal etmek istemesem de; mektup notları defterime düştüğüm sözcüklere, cümlelere dönmeden size yazmak istiyorum. Zira, insan içinden geldiği gibi yazmalı mektuplarını. Bir iş/görev mektubu yazmadığımıza göre. İşte oraya düşülen notlar da bazen öyle havada kalıyor, uçuşup gidiyor düşünülenler.

Her mektup biraz da ân’a dönüktür, kendi zamanınızı anlatır size/diğerine. İnsan bu tür yazarken kendinden çıkar, diğerine gider. Bazen okurken ya da bir filmi izlerken veya ansızın bir karşılaşmayla hayatının seyrini değiştirirken bunları, bu gidişleri hatta metamorfozlaşma hallerini daha çok yaşar. Evet, ‘neden öyle dediniz,’ der gibi bir haliniz var; “dönüşüm” sözü imlediğimi çok karşılamıyor da ondan.

Şu sıralarda, hatta nicedir, bir “özel sözlük”le yol alıyorum ara ara. Sevdiğim bir insanı adlandıran, dahası onu tanıma/sevme biçimine, yolculuğuna dair bir sözlük. O nedenle sözcüklerle/kavramlar ve terimlerle yolculuğum daha bir artar oldu.

Bakıyorum da masalarımın çevresindeki sözlüklerin çeşidi arttı. Ki, öteden beri her okumamda tuttuğum, “sözcelem” adını verdiğim defterlerimin sayıları da öyle.

Bunun merak ve ilgiden, hayatta neyi sevip sevmediğinden doğduğuna inanırım biraz. Bir zamanlar “Kanıtlanmış sözler Ansiklopedisi” diye bir yazı/kitap çalışmasına yönelmiş, bunun bazı bölümlerini de dergilerde yayımlamıştım. İlgili meraklı bir yayıncı olsaydı, böyle bir çalışmayı görür üzerine giderdi. Demem o ki, siz de zaman zaman yakınıyorsunuz: “Dergilere yazın gönderin dediniz, gönderdim, engelleri aşıp yayımlandı yazdıklarım; ama yayıncının karşısına çıktığımda suspuslar ya da ‘siz kimsiniz’ edaları… Bunların okuduklarına, izlediklerine inancımı yitirdim…”

Bakın bu söylediklerinize itirazım yok.

Gene de siz vazgeçmeyin yazın, hatta onları utandırmak için yazın; ısrarla yazın ve de okuyup izleyin. Kendiniz, kendi yazınız için yapın bunu. Edebiyatta kimse kimseye ne “görev” verir, ne de “paye”. Verirse dalkavukluk eder ya da budalanın biridir o.

Bu nedenle gene yakındığınız ödülleri de ciddiye alın. Sizi ciddiye almayanları alın ki; utansınlar. Her yerde olma/görünme arsızlığına tepki olarak yazın ve de gönderin. Mutlaka onların içinde vicdanlı, iyi edebiyattan anlayanlar olacaktır.

Edebiyat/sanat umutsuzluktan doğmaz. Acıdan doğsa da, değirmeninin suyu umudun çarkını döndürmek içindir. Karamsar olmayın, oturun benim gibi kendi sevdiğinize bir sözlük hazırlayın. Bir duyguya, bir düşünceye adayın kendinizi; bir yazarı çalışın ders gibi. Kendiniz için yapın, size ses veren için gözlerinizi soldurun, zamanınızın kandili hep çırasında alev alsın.

Ve gidin. Önce kendinizden çıkın. Gidin, gitmeyi öğrenin. Gitmesini bilen, eylemi de bilir. Yazmak eylemi işte bunu ister sizden.

Önceki gece bir film izledim, İvan Bunin’e dair (“His Wife’s Diary”), onun öyküsünü anlatan. Etkiledi beni. Açıkçası etkilenmek için izledim. Çünkü Bunin sevdiğim bir yazardı. Notlar aldım. Kendini yurtsuzlaştıran bir yazarın gittiği yerdeki dramı anlatılıyordu aslında. 1933’te Nobel’i almıştır, ama bu da onun yaşantısına yeni bir soluk getirememiştir. Nereye giderseniz gidin eğer dilinizden kopuyor, yaşama ortamının ruhundan uzaklaşıyorsanız yaratıcılığınız da söngünleşiyor.

Ardından tutup ünlü caz şarkıcısı Nina Simone’un hayatını anlatan bir başka filmi izledim. İnsanın durup dururken “bir şey” olmadığını anlıyorsunuz. Kendini vermek ve kendinden gitmek; bir düşe/düşünceye bağlanmak… Evet, yazan insan da bir düşe/düşünceye ve bir dile bağlanmalı. Bunu görmek, hissetmek, yaşamak için gitmeli. Bir yanınız kopuş, diğer yanınız ise bağlanışın düşlerinde düşüncelerinde olmalı.

Sevgilerimle.

F.A.

Hamiş: Fotoğraflar, Sayın Feridun Andaç’a aittir… Teşekkürler Öğretmenim.

Hakkında Feridun Andaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*