Son Haberler
Anasayfa » Edebiyat » Feridun ANDAÇ-Genç Meslektaşıma Mektuplar:(16)

Feridun ANDAÇ-Genç Meslektaşıma Mektuplar:(16)

UZAKLAŞARAK    YAZMAK

                                                                                                               Paşamandıra  , 14 Ekim 2017

Sevgili Kalemdaşım;

Uzunca süre yazamadım size. Bu mektup yazmadığım anlamına da gelmemeli. En yoğun zamanlarımda bile mektuplarıma zaman ayırırım. Ama üst üste gelince her şey, size de yazamadım. Dahası mektup yazma not defterime düştüğüm notların beni size yazmak için ivdirmesini de bekledim bir süre demeliyim.

Bir dergiye yanıtınızı okudum bu ara. Çalakalem yazmanın nasıl olabileceğini göstermenizi alkışlasam mı, size biraz kızsam mı bilemedim!

Benim sık sık söylediğim bir sözüm vardır: Her aşa nane olmamalı!

Bu, beni de uyaran bir sözdür aslında. Bazen şu tozduman ortama kızınca söylediğim bir başka söz de: Medya maydanozları.

Şaklabanlığı, aptallığı, budalalığı, tembelliği, bukalemunluk hallerini, dalkavukluğu kaldıramam. Ama ne yazık ki bunların hepsi de insanın olduğu yerde mevcut, bizim ülkemizde ise aramadığınız kadar.

Evet, tüm bunlar sizi öfkelendirebilir. Ama her birine söz yetiştirmek gerekmiyor. Bilgisizlik kadar ilgisizlik de egemendir ülkemizde.

Bir dostumun gönderdiği bir video kaydı izliyorum; bir ülke nasıl dışa bağımlı hale getirilir. Yani özgesi nasıl sömürgeleştirilir bunu anlatıyordu.

Evet, “sömürge aydın”ı yetiştirirseniz işinizi çok kolaylaştırırsınız. Bir seminerimde Kolonyalizm’i anlatıyorum. Ta en uca giderek Octavio Paz’ın Yalnızlık Dolambacı okumasından başlatıp günümüze getirmek isteğim bir konuydu bu.

Şimdi, kendimi buraya taşırken, size içtenlikle söyleyeyim ki; tüm bu derslerimden, ders notlarımdan ve periyodik dergi/gazete-portal yazılarımdan bir an önce kurtulup kendimi kendi kitaplarıma vermeyi düşledim. Bu nedenle de, yeni bir başlama noktası yapmak için önüme yeni bir “plan defteri” açıp “yapacaklarım”/ “yapmayacaklarım” diye iki ayrı bölüm açtım. Sürekli yazıştığım dostum Meltem Arıkan’a bu düşüncemi açtığımda, bana şunları yazmıştı:

“Bence sana bir süre yazmamak ve yaşamak iyi gelecek. Yaşamak derken basit anlamıyla yaşamaktan bahsediyorum. Mesela deniz kenarına gidip paçalarınızın ıslanmasından, ne bileyim ormanda ayakkabılarınızın çamurlanmasından, doğa ile içe içe kendinizi algılamaktan bahsediyorum. Ne bileyim, yüzmek, bisiklete binmek, dans etmek, at binmek, çim biçmek ya da yolculuk yapmak ama deftersiz kitapsız yolculuk yapmak, yazı, çizi, film, tartışma, olmadan öylece yaşamak…”

Bugün ise, hem onun hem de içimin sesine kulak vererek buraya geldim. Ama ne kitapsız ne de deftersiz yapabildim.

Dışarıda yağmurun yağmasını kendim için bir “nimet” bildim.

Selim’in Yeri’ ndeyim. Yağmur, burada her şeyi ortaya çıkarıyor.

Ama yanıma iki kitap, ve bir yeni defter, bir de not defterimi, kalem kutumu aldım. Burada kendim için okumanın, yazmanın erincini yaşamak istiyordum. Ardımda bıraktıklarımla dönüp ilgilenmeyecektim. Bir süreliğine de olsa kendime dönmek için iyi bir zamandı bu. Belki buradan kalkıp ta Ağva’ya, dostlarım Bahar ile Zeki’nin “nehir ev”lerine gidebildim. Biraz Meltem’in sesine kulak verip, doğaya dönebilirdim.

İnsan alışkanlıklarından birden vazgeçemiyor. Korkularımıza sadık kalarak yaşamaz mıyız? Gene de benimkini, kendime, koruk diye değil de, “bağlılık”/”bağımlılık” diye açıklayabiliyorum.

Ama galiba “o zamanın” “zamanı geldi”!

Gitmeyi seçmenin kanat hareketleri bunlar. Bunu sezinleyebiliyorum.

Tutup, size yazmadan önce, uzaktaki bir dostuma “Giden Zamansın”ı yazmam da biraz bundandı.

Arundhati Roy’un Mutlak Mutluluk Bakanlığı romanını okumaya başlamıştım bile.

Evet, kendin için okuma, özgür okuma bu olmalıydı. Sırlı bir kapının ardından giderek Roy’un dünyasına adım atıyordum. Onun ne yaman bir muhalif kimlik olduğunu bilerek üstelik.

Evet, sizi de bu türden “özgür okuma”lara çağırıyorum.

Sanırım, bu kez, gittiğim yerden size yazacağım.

Sevgilerimle.

Feridun ANDAÇ

 

 

Hakkında Feridun Andaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*