Son Haberler
Anasayfa » Filmlere Dair » Black Panther Kimdir?

Black Panther Kimdir?

Bu yazımda 16 Şubat’ta vizyona giren ve hasılatıyla ortalığı kasıp kavuran T’Challa namıdiğer Black Panther’i işleyeceğim.

Black Panther 1966 yılında Jack Kirby ve Stan Lee tarafından yaratılmış, ilk kez Fantastic Four’da görülmüştür. Aynı zamanda ilk siyahi süper kahramanlardan biridir. Kendi serisi ise ilk kez 1972’de çıkmıştır. Sinematik evrende ise ilk kes Ciwil War’da görülmüştür. 16 Şubat’ta ise ilk kez kendi filmiyle Ryan Coogler yönetmenliğinde seyircinin karşısına çıkmıştır. Başrolde ise Chadwick Boseman bulunuyor.

T’challa’nın ana vatanı olan Wakanda en değerli madenlerden vibranyuma sahiptir ve Wakanda ekonomisi neredeyse buna dayanmaktadır. Aynı zamanda Kaptan Amerika’nın kalkanının da temel maddesi olduğundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Ulysess Klaw vibranyum madenine sahip olmak istediği için T’Challa’nın babası T’Chaka’yı öldürmüştür. Sonrasında T’challa, Klaw’in sağ kolunu keserek sınır dışı etmiştir. Bunun sonucunda Black Panther unvanını da alarak tahtın başına geçmiştir.

Black Panther güçlerinin çoğunu kalp şeklindeki bir bitkinin özünden alır. Bunun yanında deha seviyesinde bir zekâsı, gelişmiş his ve refleksleri, olimpik güç ve uzman iz sürme yeteneğine sahip. Ve elbette vibranyumdan oluşan süper bir kostümü de mevcut. Kostümün içinde vibranyumdan yapılma pençeleri ve yüksek mesafeye sıçramasını sağlayan botlar da bulunuyor. Ayrıca özel enerji bıçakları da taşıyor. Black Panther’in en büyük amacının Wakanda’yı dış dünyadan korumak ve küresel adaletsizlikle savaşmak olduğunu söyleyebiliriz.

T’Challa Kaptan Amerika’nın teklifiyle bir süre Avengers’a başkanlık yapmış, bu sırada da Luke Charles takma adını kullanmıştır. Bu teklifi kabul etmesinin en büyük sebebi ise yine ülkesine olan bağlılığıdır. Çünkü bu teklif sayesinde hem Kuzey Amerika ve onların suçla mücadele yöntemleri hakkında daha fazla şey öğrenecek, hem de Wakanda’nın batıdaki temsilcisi olabilecekti. T’Challa’nın gizemli Panther Tanrı ile bir bağı vardır. Bu bağ ona gelişmiş duyular ve ana vatanı Wakanda ile iç güdüsel bir bağlantı sağlamaktadır.

T’Challa bir süre sonra Wakanda’ya geri dönerek Avengers’ın yedek üyelerinden biri oldu, çünkü tüm gün çalışan bir üye olmak istemiyor, bunun yerine Wakanda’nın kralı olarak ülkesine karşı sorumluluklarını yerine getirmek istiyordu.

T’Challa Wakanda ile bağlantılı bir cinayeti araştırmak için New York’a gitti. Yokluğu sırasında Wakanda’da çıkan sivil savaş ve politik yozlaşma yüzünden tahtını kaybetti. Ülkesine geri dönmeyip ABD’de kalan T’Challa kendisine yeni bir kimlik edindi ve Black Panther olarak maceralarına da devam etti.

Peki Black Panther’in düşmanları kimler?

1-Ulysess Klaw

2-Namor

3-Man-Ape

4-KillMonger

5-White Wolf

Hakkında Zeynep Çelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*