Son Haberler
Anasayfa » Amelie » Bir Türkü…

Bir Türkü…

Bir Giresun türküsü çalıyor, melodisi çok güzel. Gün, kendinden altın sırmaları bırakmış bulutlara gidiyor. Bulutların kenarları boğum boğum, aradan sızmaya çalışan son akşam güneşi var ama sanki o boğumlara asılı başka yükler de var… Hatırladıklarım onlar galiba.

Kocaman bir yokuş, iki yanında envaiçeşit eşyanın satıldığı dükkanlar, o dükkanlardan biri eski bir kahve dükkânı. Hakkını veriyor, kahvenin kokusunun sardığı o yokuşta denizin tuz kokusu da harmanlanmış. Yer ile gök birbirine kavuşmuş, adı mavi olmuş, öyle bir yer. Gemiler demir almak için selamlıyorlar şehri. Bir liman var, en uzun olanından; sanki şehri sarmış da uzayıp giden yolunun her adımına bin parça acıyı hapsetmiş.

Bir Giresun türküsü çalan, eli böğründe bekleyişlerle dinliyorum… Bekleyiş. Ölüm ile yaşam arasındaki yegâne araf. Aldığın nefesine ortak ettiğin iki ay beş gün. Bir varın bir yok olduğu. Kalbimi yaktım diyen şairden külü kalmış sevdiği kadına, öyle diyor; benim yakmaya cesaretim yok henüz hiçbir şeyi. Bir de sevda var. Her ayrılıkta bir karanfil düşürürmüş ağzından yere.

Bir Giresun türküsü. Yazın en orta yerinde, deniz kenarında bir tembellik halinde çınlıyor kulağımda. Ya da yanımda bir Şana, yürüyoruz sabahın ilk ışıkları düşüyor omuzlarımıza, bin türlü umudu bırakıyor, ufaktan fısıldıyor: “Gün sizin”. O günlerin de bir dem olduğunu, geçince anlıyor insan. Pir Sultan’ı anıyor.

Acının tarihini anlatmış Turgut Uyar, kalın ve karanlık bir çatı merdiveni gibi giderilmez eksikliğini tanırım onun diye başlamış sözlerine. Bir Giresun türküsünde de sevdiğine ağıtlar yakıyor bir adam, kavuşamadığı.

Gülümü gönlüne iliştiremedi, belli ki başka Kalanchoe’nun yapraklarında bir dem aramakta. Varsın olsun, herkes herkesi seviyor, hepsi de başka türlü seviyor diyen Asaf’ın bir bildiği var elbet.

Bir Giresun türküsü yadigâr kalan.

Bir akşam vakti, bir evin denize bakan balkonundaki koltukta huzurda eriyen zamanlar.

Hakkında Amelie

Usagi. Amelie. Panda. Koza.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*