Son Haberler
Anasayfa » Deneme » Benim Babam Niye Öldü?
baba

Benim Babam Niye Öldü?

Dertten öldüğü söylenir…

Benim babam dertlidir. Gözlerini kaçırır, sabah akşam düşünür taşınır. Az yer, az konuşur, az bakar. Ben babamı pek keşfedemedim. Benim babam pek gülmezdi, sırf onun kahkahasını duyabilmek için geceleri nolur yarın televizyonda Şaban’ın filmi olsun diye dua ederdim. Babam en çok Şaban’a gülerdi. Duam kabul olup ertesi gece o filmi izlerken Şaban daha çok espri yapmalı babam daha çok gülmeliydi ki ben de gizlice babamı seyredebileyim. Birlikte o kadar az şey yapardık ki, ben babamı böyle tanırdım.

Babam deyince aklıma o yıldızlı gece geliyor. Altı yaşımdayken yıldızları sevmiştim, neden? Babam işten erken geldi, annem hadi kızına çikolata al dedi babama. Babam beni de yanında götürmek istedi. Birlikte bakkalla ev arasındaki o kısa mesafeyi adımlarken gökyüzüne bakıp, aniden, gökyüzüne bakamam ki korkuyorum demiştim. O da elimi sıkıca tutup ama gece gökyüzüne bakamazsan hayatında hiç yıldız göremezsin demişti. Başımı gökyüzüne çevirdim yıldızlar ne güzel. Bir yıldız benim için bir baba demek. Şu an benim bir babam yok ama gökyüzüne bakmayı seviyorum, bir sürü babam oluyor.

İnsanlar babamın ölümünü ilkokul ikiden beri içtiği sigaraya değil, derdine bağlamayı daha çok sevdiler. Bilim tükendi, babamın derdi galip geldi. Bu nasıl dertti ki zaten ölümlü dünyada babam bu derdi böyle çok sevdi? Babamın bize tutunmasını isterdim, derdi kadar bize de bağlı olmasını. Ben babamı ne de güzel iyi ederdim. Onu öpebilseydim eğer şöyle derdim, ‘baba yemin ederim ki iyi olacağız. Baba sana yemin ediyorum ki ölmeyeceksin. Bak baba hatırlıyor musun hani Mülayim SERT vardı baba, bir de Mülayim Ters. Hemşire nasıl da evrakları karıştırmıştı, sen çok severdin o filmi. Doktorlar hep böyledir babacığım. 3 ay 5 ay derler, yemin ederim ki aslı astarı yok Baba sana yemin ederim ki beş ay sonra ölmeyeceksin. “Sana bunları söylerdim baba, seni öperdim ve iyi ederdim. Edecektim, seni öpmeme izin verseydin, bir de ölmeseydin.”

Hakkında tugcecelebi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*